واعظ شهر که از پند خود ازارم داد از دم رند می الوده مدد کار شدم

اخیرا در یک مکان دیگه چند مقاله نوشتم که اینجا بعضیهاشون رو قرار می دم که به اتفاق دوستان اهل دل و همراه که در تمام این مدت غیبت کبرالبخند بازهم سرزدند به هم اندیشی بنشینیم.

دانستن هماهنگی و زیبایی کلیات، جهت حرکت رو در مورد گزینش جزییات تعیین می کند.

مرحوم مطهری در کتاب فلسفه اخلاقش بعد از دویست صفحه رفرنس و استدلال با استناد به قران و کلام حسین ابن علی ع به این نتیجه می رسد که معیار اخلاق در مکتب تشیع و اسلام ناب چیزی نیست جز عزت نفس یا همان دیگنیتی که به راستی هیهات من الذله. بعدها وقتی در انجیل مسیحا این جمله را دیدم که قانون برای انسان است و نه انسان برای قانون. و مبنای ، لا یتغیر حقوق بشر نیز چیزی نیست جز شرف، سربلندی و دیگنیتی.
با خود اندیشیدم که حالا چگونه می شود که احکام جزیی را می توان در تنگنای انتخابها و نقاط عطف زندگیمان از کلیات نتیجه گرفت؟!
وقتی حسین از مسیر حج روی گرداند تا به مصاف ظلم رو به نینوا کند. وقتی فاطمه با پهلوی شکسته نماز ایستاده را نشسته خواند. وقتی علی سردارش را مجازات کرد به جرم برگرفتن جواهر از مچ پای ان دختر یهودی، وقتی قاضی به نصرانی در دادگاهی حق داد که محکومش خلیفه مسلمین علی ابن ابیطالب بر پهناورترین گستره فتوحات حکومت می راند، وقتی دزدان موجه المله و متشرع بیت المال از ترس دادگاه علی به معاویه پناه اوردند و همچنین وقتی نماز جماعت خوانان نیمه راه کوفه در کربلا، به نام دین و به نام خلیفه دین، کودکان و زنان را به زنجیر کشیدند، انگاه این حقیقت را دانستم که چگونه می شود گفت:
واعظ شهر که از پند خود ازارم داد از دم رند می الوده مدد کار شدم
انگاه فهمیدم که مکتبی که پیامش را شنیدم نه به نامش بلکه به پیامش از وجدانهای بیدار پیروی می کند و وجدانهای ازاده جهان پروانه های اویند تا به وصلش پروبال سوزانند و خم ابرویش را به دو عالم استدلالیان بخشند.

حالا شما چه فکر می کنید ایا قطب نمای تعیین مسیر در دوراهیها همان سربلندی و عزت نفس انسان نیست؟

/ 13 نظر / 91 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین خلیلی

سلام مهدی جان . حالت خوبه . هنوز تو غربتی . کلی تو نظرات گشتم که پیدات کنم . بحث حسن قبح اخلاقی بحث پیچیده یه مهدی جان . شناخت نفس و نورانیت اون سپس خودکار شدن در تشخیص چگونگی فعل عملی در چنبره ی عرف اخلاقی نیست حتی بعضی اوقات هم فراتر از عقل استدلالیه . .. بر می گردم .

a2sa

سلامممممم :)

هرمز ممیزی

سلام [گل] نشان مرد خدا عاشقی است با خود دار // که در مشایخ شهر این نشان نمیبینم

الهه

سلام دیگه نیستی معلومه کجایی؟

سعید

سلام استفاده فراوان بردیم دستتون درد نکنه منم آپم وقت داشتین سر بزنید.

کیمیای مهر

bonjour monsieur je suis heureuse de vous connaitre. j'ai qulques questions sur francais. vous pouver m'aider? ce sont mes questions: 1.فرانسوی ها بیشتر به چه نوع کتابهایی علاقه دارن؟ روانشناسی؟ تربیتی؟ رمان؟ مذهبی؟ علمی؟ یا...؟ 2. اگه اطلاع داشته باشید میانگین تیراژ کتاب در فرانسه چقد هست؟ مثلا تو ایران میانگینش حدود 2 یا 3 هزار جلد کتاب هست. تو فرانسه به چه صورته؟ 3.قانون کپی رایت در مورد نشر کتاب تا چه حد در فرانسه اعمال میشه؟ 4. می تونید دو سه تا کتابخانه اینترنتی فرانسوی(اگه می شناسید) بهم معرفی کنید؟ ممنون میشم جوابمو بدید.[گل]

هرمز ممیزی

سال نو را با عشق و شور و نشاط آغاز کنیم ، نفرین و ننگ و نفرت را دور بریزیم که از روانهای استبداد زده جز مرگ و نفرت ، صدائی برنمی خیزد . ((سال نو مبارک باد))

مصطفی

[لبخند][لبخند][لبخند][لبخند] سلام خیلی وقت بود بهت سر نزده بودم مطلب عمیق شما را خواندم ولذت بردم و به دین خود افتخار کردم.

سالک ساقی

سلام آقا مهدی نمی دونم منو خاطرتون هست یا نه ولی آدرس وبلاگ شما همیشه توfavoritesمن هست.مطالبتون رو میخوندم و پیگیر بودم .امشب گفتم یه عرض ادبی هم بکنم... برای شما و خانواده ی عزیزتون آرزوی سعادت و سلامت دارم یا حق

parsa

جرات گام برداشتن است که باعث مي شود راه خود را نمايان کند . با نکته هايي از مکتوب پائولو کوئيلو بروزم.