پرواز به ژنو

 پرواز به ژنو

geneve

 

برج ده ۱۳۸۰، تاریخ پروازم را بلافاصله بعد از دریافت ویزا با مراجعه به شعبه ایران ایر خیابان انقلاب تهران، تعیین کردم. زیرا تاریخ بازگشت به ژنو را به شرط منطق باز گذاشته بودم22.gif، تا بعد دوچار مشکل نشوم. حالا دیگر شماره معکوس اغاز شده است35.gif.

این هفت ماه بلاتکلیفی برایم چون هفت سال گذشت. از طرفی چون از نتیجه ویزا نمی توانستم کاملا مطمئن باشم، نمی توانستم با کسی در اینباره صحبت کنم. انتظار بسیار مشکل تر است15.gif، مخصوصآ در شرایطی که هر هفته ندانی، هفته اینده را در تهران خواهی بود یا در ژنو.

در فاصله این دو هفته باید تمام کارهای باقی مانده را انجام دهم. فروش موتور، اساس کشی مختصر از خانه دوستم. انتقال کامپیوتر و بقیه وسایل به منزل مادر......

خداحافظی با اقوام و مخصوصآ مادر بزرگم که از کودکی غمخوارم بود. امروز برای اخرین بار دیدمش. می گفت : حالا نمی شود، همین جا درس بخوانی و خارج نروی، ننه 25.gif؟( او امروز که این خاطرات را بعد از این مدت طولانی، در وب بازنویسی می کنم، دیگر در این دنیا نیست. یک سال بعد از ان یعنی سال ۸۱ ، پدر بزرگم و با فاصله کمی خود او از دنیا رفتند19.gif.)

مادرم هم نگران است. و به شانس بدی که از کودکی داشته، لعنت می فرستد15.gif. باور او اینست که اگر شرایط زندگی بهتری داشت، می توانست کمکم کند تا مجبور نباشم به دیار غربت بروم08.gif.  

از بقیه فامیل و دوستان نیز کم کم و از عده ایی هم در اخرین روز با تلفن، خداحافظی کردم23.gif. (با بعضی هم به دلایلی هنگامی که ژنو رسیدم، تماس گرفتم.)

عجب فضای غریبیست06.gif ! نمی خواهم هیچ کس در روز پرواز به فرودگاه بیاید. به اندازه کافی به همگی زحمت داده ام. بنابراین، تنها عده اندکی را، از روز پرواز مطلع می کنم. به اندازه انگشتان دست02.gif.

دنیای عجیبیست33.gif ! با اینکه ظاهرآ دوستان بسیاری دارم، از دوران تحصیل، از همسایگان و همکاران که با مسئولیت سابق روابط عمومیم،‌ مرتبت می شود. و با وجودی که با عده بسیاری از افراد در ارتباطی نزدیک بوده ام. اما امروز، نمی توانم به راحتی با همگی سخن بگویم28.gif. عده ایی را چون، در عین اشنایی از محدویتهای عاطفی و ظرفیت کمشان مطلع هستم27.gif. عده ایی را زیرا می دانم، نمی توانم همه دلایل این هجرت را برایشان توضیح دهم26.gif. عده ایی را به علت اینکه نمی خواهم باعث زحمتشان شوم11.gif.......

خلاصه اینکه در روز حرکت، تنها یک اشنا، برای بدرقه به فرودگاه امده است21.gif. یک دوست که با ضمیر پاکش و نیت صادقانه اش خو گرفته ام05.gif. کسی که نه نگران مزاحمت برایش هستم. نه نگران حسادت و اسیب احتمالی و نه نگران اینکه از چیزی توقع کند و یا انتظاری به جز دوستی داشته باشد14.gif.

چقدر طول می کشد، تا هر کدام از ما از ترسها و عقده های خود بزرگ بینی یا خود کوچک بینی و یا عقده های کمبود رهایی یابیم. و چقدر طول می کشد تا دو انسان بتوانند با هم خو بگیرند،‌ با هم رشد کنند، با هم تلاش کنند تا روز به روز ارتقا یابند. با هم بر مشکلاتشان پیروز شوند، با هم ارام گیرند. و چقدر نادر است، اینچنین دوستی.

نمی دانم، شما چه فکر می کنید ؟ ایا اصلآ ممکن است،‌ که دو انسان صرفنظر از نیازها شان رفاقت را به عنوان یک ارزش باور کنند. و یکدیگر را بدون انتظار و توقع دوست داشته باشند ؟

/ 48 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مرتضی

سلام دوست عزيز آفامهدی همراهی ازاينکه بازهم من را قابل دونستی وبه من سرزدی ممنون دوروزی تهران بودم وازنمايشگاه ديدن کردم ولذت بردم . من دارم برای صعود به دماوند برنامه ريزی ميکنم .خدا نگهدار شادباشی

مصطفی

مهدی سلام ممنونم از اينکه به خانه غريبانه من سر زدی. می خواستم بگم لابد شما خيلی خوش شانس بوده ايد که يک نفر چنين دوستی پيداکرده ايد. برای انسان يکي از اين دوستان صادق و باوفا و بی ادعا کافيه . ضمنا کلمه مرتبط رو اشتياه نوشته ای (مرتبت!!!٬)

مرتضی

سلام آقامهدی نمايشگاه خيلی حال داره فکرکنم امروزیافرداروزه آخره حتما برووببین لذت می بری سلامت باشی

كيهان

سلام مطلبی که گفتيد يه کم پيچيده ست [ مطابق ميل ما نبودن امواج و......... فکر می کنم کوتاهی از ماست که نمی تونيم به موقع بگيريمشون. شاد و پيروز باشيد

محمد

سلام خاطرات قشنگی بود وقت کردی به من هم سری بزن!

مصطفی

ممنونم به من سرزدی . باز هم بيا آپم.

مرتضی

سلا م آقامهدی اگردرايران نيستي من را ببخش چون فکرميکردم دررويا هستی . آخر بيشترين جوونا باروياهاشون هستند .

kiarasy

سلام يه سر به من ميزنی

kiarash

سلام يه سر به من ميزنی

سحر

سلام. مطلبت رو خوندم. خیلی قشنگ نوشتی. اگه ۲ نفر فقط و فقط برای هم و با هم زندگی کنند می شه صرفنظر از نيازها شان رفاقت را به عنوان يک ارزش باور کنند ولی کافيه يک نفرشون به حاطر حرف مردم بخواد زندگی کنه ديگه تلاش اون يکی برای پايدار نگه داشتن اين رفاقت مشکلی بس بزرگ می باشد. به من هم سر بزنيد. مويد باشيد.