تعزیه در کلیسایی در شهر پاریس

خا نقاه و مسجد و دیر و کنشت        هر که را دیدم به دل بت می سرشت

لیک در بتخانه دیدم بی عدد                      هر صنم سرگرم ذکر  یا صمد

یا صمد یعنی که ما را بشکنید                   پیکر ما را در آتش افکنید

گر سبک گردیم در آتش چو دود                  می توان تا مبدآ خود پرگشود

ای هزاران شعله در تیغت  نهان                خیز و ما را از منیت  وارهان

امروز عصر شاهد مراسم زیبایی از تعزیه حر، آزادمرد کربلا، در کلیسایی در مرکز شهر پاریس بودم. گروه اساتیدی که در ایران شناخته شده هستند و حضورشان با اشعار و موسیقی زیبای ایرانی حال و هوای دیگر در این کلیسا ایجاد کرده بود. ودر پایان چشمانی درخشان از درر اشک و لبخندی حاکی از قدردانی بر چهره حاضران نشان از موفقیت گردانندگان مراسم بود.

 اما عده ایی دو هزار سال پیش عیسی روح خدا را که خود معتقد به تورات و خدای موسی بود، به نام خدای موسی به صلیب کشیدند و عده ایی دیگر۶۰۰ سال بعد  سر سربلند حسین ابن علی را به نام خدای حسین به نیزه کشیدند.

اما راستی وجه مشترک این دو گروه چه بود !؟ مسیح عشق و عشق حسین را چه رشته نهانی به سرنوشتی درخشان بر بلندای صلیب و نیزه پیوند داده بود ؟ 

103-0349_IMG.jpg 

 (ببخشید که بازم باقی ماجرا می ماند برای دفعه بعد، ولی حیف بود که از واقعه امروز سخن نگویم. ضمنآ طبق معمول اشعار از آغاسی و عکس از مهدی، همراهیست)

/ 49 نظر / 19 بازدید
نمایش نظرات قبلی
كيهان

بله . . . اگه دقيق و با مطالعه باشيم چيزهايی از اين دست حتما بسيارند . چون همه چيز ( اون طور که پيداست ) برای ياداوری و آموختن پديد اومدن . کاش مواردی رو ذکر می کرديد از اون شباهتها ( از جهت ياداوری) ممنون می شم.

آرام

با سلام . لطفا از مطلب سخنی کوتاه در باره کتاب ( بسط تجربه نبوی ) دیدار فرمایید . متشکرم

آرام

با سلام و احترام . چه تشبیه زیبا و صحیحی است . مسیح ( علیه السلام ) فرمود چه کسی مرا یاری میکند؟ . ( آل عمران ۵۲ - صف ۱۴ )... حسین ( علیه السلام ) نیز فرمود آیا کسی هست که مرا یاری کند ؟ ....برای شما و همه عزیزان مسلمان خارج از کشور آرزوی شادکامی و عاقبت به خیری دارم .

setare

سلام بعد از مدتی بی صبرانه آمدم ببينم آخر اين سفر چی شد که ديدم خبری نيست. بهرحال موفق باشيد

زهرا

سلام عزیز خوبی خیلی قشنگ نوشتی....من عاشق مسیحم....هم عاشق حسین......ولی میدونی مظلومیت جفتشونه که عشق میده به مریداشون..... اما مظلومیت حسین کجا مظلومیت عیسی کجا...! راستی آپمااااا منتظرتم

لاله

سلام بر بی معرفت بزرگ!...من هزار بار اومدم ...و تو يه بار هم نی ومدی!...مسيح ...حسين...و..نمی دونم ..چند بار ديگه بايد سر هايی که سرشون به تنشون می ازره بالای دار بره...تا من بفهمم!..هيهات من الذله

mahdi& hamrahi

سلام لاله عزيز، بالاخره به روز شدم ! ولی بابا باز نمی شه پنجره کامنتت. مثلا آخرین پست سفارش حلواست. همون حلوایی که خیلی دلم براش تنگ شده. پيروز باشی.

انسان بدون مرز

ما گرفتیم.داشتیم.بودیم.در یک زمان بسیار کوتاه. امروز چی داریم وچی هستیم؟هیچی یه مشت مردم خرافاتی که عقل و منطق دفن کرده با وجودی که خودمان را برتر از عربها دانسته ولی بر بعقل و معیارهای هزار ساله عربها تکیه میکنیم.ما اون استقلال شعور انسانی نداریم که بخواهیم انسان وار زندگی کنیم. بیچاره عربها اونها فقط یکبار توسر ما زدند. ولی این سردمداران ایرانی ما قرنها ست چوب خرافات و مذهب بر سر ما میزنند.رضا شاه سعی کردکه مردم رو بیدار کنه.ولی ایرانیها از تنبلی ترجیح میدن که بخوابند و فکر نکنند.بقول شمالی ها امان گته اغوزه بی دله هستمی.وضعییت اقتصادمون منطق وفلسفه زندگی مون ارتباط و صداقتمون و برابری زن و مرد در کجای زندگی ما ایرانی ها پایه ریزی شده و به اون تکیه میکنیم؟؟ گفتم ما داشتیم وبودیم. ولی امروز چی؟ ایرانی ها باید به مغزشون روجوع کنند تا کسی بشن. دوست عزیز از این فضای ازاد فرانسه استفاده کن .به چیزی هایی فکر کن که جاهای دیگر بهت اجازه فکر کردن به ا ون و نمیدن. مثل منطق و انسانیت ویا Athéisme Bon courage

مهدی همراهی

انسان بدون مرز، دوست عزيز، با قسمتی از حرفهای شما مبنی بر اينکه توانسته ايم، موافقم. با بخش ديگر ان در مورد خرافات.... هم موافقم، اما دوست عزيز اين به هيچ وجه مخصوص ايران ما نيست. اگر فرانسه را می شناسيد، بايد بدانيد که ميتران رئيس جمهور محبوب ان قبل از تصميم گيرهای خود به رمال خصوصيش مراجعه می کرد. همه فرانسويها اين را می دانند و البته بسياری از انها نيز هنوز برای تصميم گيری و اغاز روزشان به طالع سال و ماه مراجعه می کنند!!! که البته قابل ذکر است که همين طالع نيز از شرق، از سرزمين خورشيد، از سرزمين پارس و از سرزمين اژدهای چين برايشان به ارمغان امده است. در مورد اقتصادمان هم، به شما پيشنهاد می کنم کمی در مورد ماکرو اکونوميک و اينکه ۷۵٪ تا ۸۰٪اقتصاد کشورهای به نام صنعتی اقتصاد سوم يعنی بانکداری و بورس است توجه فرماييد. در همه جای جهان مثلث زر و زور و تزوير حکومت می کند. پس به شما پيشنهاد می کنم که هوشيار باشيم تا به نفع ستمگر ترينها خودمان وسيله جنگ با ستمگرهای کوچک نکنيم. هر چيز به جای خودش و به اندازه اهميتش. به هر حال اين دردمنديتان را تبريک و می گويم.