ماشالله اینجا هم بحثها داغ است.کدام راه: مذاکره و تسليم يا مذاکره و مقاومت

سلام همراه عزیز ،
 می دانید من فکر می کنم این شرکت دوستان از مخالف یا موافق قبل از هرچیز نشاندهنده اینست که در مورد کشورشان بی تفاوت نیستند. و همه بر این هستیم که در حد توان حرفی باید زد و کاری باید کرد.
یکشنبه گذشته درگیر بحث با یک گروه اپوزیسیون شدم، که البته نوعی از عقلانیت در به رسمیت شناختن برخی پتانسیلهای کشور در موضع گیریشان دیده می شد. البته احساس ضعف در مقابل بزرگترین زیر پا گذارنده حقوق بشر و حقوق بین الملل یعنی امریکا نیز در برخی از موضع گیرها دیده می شد. 

نظر من در مجموع اینست که رسول خدا ص قبل از فتح مکه علی رقم موضع قدرتش و انبوهی لشکری پرتوان از ایمان و از تعداد، تقاضای مذاکره ابوسفیان را پذیرفت زیرا ترجیح می داد که تا ممکن است خونی بر زمین ریخته نشود. و حسین ابن علی ع نیز، تا اخرین لحظه و قبل از رفتن به میدان به دشمنانش پیشنهاد گفتگو داد، تا بر همگان اتمام حجت شود. اما این گفتگو از موضع قدرت است. این را نباید فراموش کنیم. هردو ایشان از موضع قدرت سخن گفتند، چراکه مرگ در راه حق یا زندگی سربلند هر دو پیروزیست. پاسخ من به رٍییس این گروه اپوزیسیون این بود: اقای ....، سرباز در زبان پارسی یعنی کسی که در راه میهنش سر می بازد. اما سلدا در فرانسه یا سلجر در  انگلیسی کسی است که مزد می گیرد تا بجنگد، یعنی مزدور. چنین فرهنگی و چنین ارتشی زمانی که کار بر او سخت شود، از ترس قالب تهی می کند یا فرار را بر قرار ترجیح می دهد. الان حدود 50 سال است که از زمان کودتای امریکایی 28 مردادو 27 سال است که از انقلاب می گذرد، بسیارند دلاورانی که منتظر چنین لحظه ایی هستند، تا به جهانیان بنمایانند که ارتش سرباز، پیروزتر است یا ارتش سلدا !! خواهیم دید که اگر دست از پا خطا کنند، شرشان از سر مردم منطقه نیز کم شد. صحبت من با این افراد این بود که اگر هم مذاکره بهترین انتخاب ممکن باشد، ایران ما امروز در موضع قدرت است. و بسیار اماده تر و مجهزتر از اولین سال بعد از انقلاب، این را نباید فراموش کرد. ضمنا اینها این را می دانند. قبلا همه تلاششان را کرده اند. شما که از کشور خارج شده اید، به خوبی می دانید که صدام از طرف امریکا و دنیای غرب و روسها سلاح دریافت می کرد و رسما حمایت می شد. و اعراب نیز با ثروت نفتی و سرباز او را حمایت می کردند. هیچ غلطی نتوانستند بکنند و ایران ما امروز قویتر از گذشته شده است. امروز نیز ناتوانتر از گذشته هستند و مستاصل از جنگ طلبیشان در افغانستان و عراق.

دل قوی دار همراه گرامی ! که صبح نزدیک است !

چه کسانی از ایران دفاع می کنند ؟

ایران کشوریست، استراتژیک و ثروتمند، با خصوصیات فرهنگی و اجتماعی منحصر به  فرد. همه ملت از کشورشان دفاع خواهند کرد. کافیست یک دکتر چمران پیدا شود که روزهای اولیه جنگ طلبی دشمن را با دلاوری و هوشیاری پاسخ گوید. بقیه ملت اجازه نخواهند داد که از ایران ما عراق و افغانستان بسازند.
مردم شرکت کننده در انقلاب نیز  تنها مسجدی ها نبودند، همه ملت بودند که در مقابل حکومتی امریکایی که مجلسش سگ امریکایی را بر شاه ایران ترجیح بود،بپا خواستند.
طيبها هم بودند... جاهلهای قهوه خانه های ورامين و زورخانه های شهر ری هم بودند. دانشگاهيها هم از طريق دکتر شريعتی و شهيد مطهری همراه انقلاب بودند. طلبه ها و روحانيون و کشاورزان و روستاییان هم به حکم شرعی در مسیر انقلاب قرار گرفتند. هیچ کس گمان نمی کرد که این سیل خروشان به حرکت دراید و انقلابی را در جهان رقم زند که کمترین خون نسبت به انقلابهای دیگر دنیا مانند انقلاب فرانسه، انقلاب شوروی سابق و ... در ان ریخته شود.

در زمان انقلاب رسول ا... مگر چند نفر صحابه مانند سلمان فارسی، و ابوذر غفاری و ..... داشتيم. همان مردمی که در گذشته اهل عيش نوش و جنگ و خونريزی در میان خود بودند و گرفتار نادانی تا حد زنده بگور کردن فرزندان دختر خود، به معجزه وحی در کنار پيامبر قرار گرفتند، تا صحراي بدويان را به مرکز پيام وحی تبديل کردند و دانش ان روز و راه و رسم تمدن و حکومت داری را به يمن پيام (بخوان) از پارسيان ويونانيان اموختند. اصل رجعت در قران کريم، بيانگر همين واقعيت است.

امروز در ایران ما درصد جمعیت زنان تحصیل کرده و شاغل بسیار بیشتر از قبل از انقلاب است. امروز درصد جمعیت جوانانی که در کشور دارای تحصیلات عالی هستند، بسیار بیشتر از قبل از انقلاب است.....

مطلب ديگر تمايل طبیعی انسان است. یکی از جملات زیربنایی تفکر وبر این است.

می گويد : انسان تمايل دارد در مقابل خود بدی کند. ......... سپس تئوری دولت گرگ را بيان می کند. و در واقع در يک دولت ملت، خشونت در دست منوپل قدرت يعنی حکومت تبديل به ابزاری برای ايجاد امنيت و نظم در داخل مجموعه اما تهديدی برای همسايگان است. طبيعت قدرتها حمله به ديگران است. کافيست که در يک فضا خلأ قدرت ايجاد شود. یعنی دولتی بیش از حد از همسایگانش ضعیفتر شود. نتيجه طبيعی ان اينست که جنگی براه می افتد. توازن قوا به هم می ريزد. (دفاع از تکنولوژی هسته ایی هم در واقع افزایش همین نیروی بازدارندگی کشور است.) 

وبر انگاه به عنوان راه حل پيمانهای اقتصادی ميان کشورها را پيشنهاد می کند. و تئوری صلح دائمی را مطرح می کند. اين تئوری در اروپای خسته از جنگ بعد از جنگ جهانی عملی ميشود. و اين کشورها بناي صلح بر مبنای اقتصاد شده اند. هر چند که امروز منوپل ديگری در انطرف اقيانوس ايجاد شده است که هر گونه که می خواهد در جهان هر غلطی می کند و هر گونه جنگ و خونريزی راه اندازی می کند و روز به روز هم سياست پروتکسيونيست(سوبسیدو حمایت از بازار داخلی مستقل از خارج از کشور) اقتصادی  خود را پی گيری می کند. بازارها و منابع دیگران را به زور نظامی و جاسوسی در اختیار می گیرد. اما بازار و منابع خود را بسوی دیگران نمی گشاید. اينها را برای اين گفتم که اولا اتفاق بسيار جالب اينست که عمدا یا سهوا اين مبنای انديشه وبر ترجمه کلمه به کلمه يک ايه از قران است. (بل يريد الانسان ليفجر امامه)، انسان می خواهد در مقابل خود بدی کند... فرهنگ تجارت با ديگر کشورها نيز، شغل رسول اکرم ص و همسر بزرگوار ايشان بود..... اين پتانسيل ها در اسلام وجود دارد که سرزمينهای بسياری را در تاریخ به يکديگر مرتبت کرد. در واقع به غرب افريقا و شرق اسیا (مثلا اندونزی که پرجمعيت ترين کشور مسلمان دنيا محسوب می شود.) اسلام از طريق تجارت منتقل شده است.

اینها البته در زمان صلح است. اگر به یک ملتی حمله شود، دیگر هرگونه سخن از صلح و تجارت گفتن می تواند حمل بر ضعف شود. و ان فرد یا حکومتی که یکبار قوانین بین المللی را زیر پا گذاشت و اغازگر جنگ شد، دیگر برای گفتگو قابل اعتماد نخواهد بود. اما همين اسلام پتانسيل مبارزه و دفاع جانانه اهل قليل و کم جمعيت بدر را در مقابل سپاه فراوان دشمن نيز دارد. (کم من فئه قلیله غلبت فئه کثیره) همان بردگان و جنگ نديده گان و... سابق، سربازان دلاور و با ايمانی پولادی تشکيل دادند که در کنار زيرکی و کاردانی فرمانده گرانقدرشان سپاه کثير دشمن را به درک واصل کردند.
دل قوی داريد عزيز،اينهاهمه راه ها را عليه ملت ايران به کار گرفتند اما به لطف حق هنوز در کار اين ملت عاجزند. به يمن هوش و ذکاوت و دلاوری ايرانيان محب اهل بیت ع، اگر دست از پا خطا کنند، انشالله منطقه خليج هميشه پارس نيز از الودگی وجودشان پاک خواهد شد.

/ 95 نظر / 26 بازدید
نمایش نظرات قبلی
کاظم

سلام اوقاتتان بخير . هنوز تعطيلات تمام نشده ؟

سعید

راه تاریک است واز اوج تنهایی لذت میبرم شمع در تاریکی هم روشن نمی شود شاید او هم عاشق تنهایی شده سلام ممنون که سر زدی بازم بیا تا بعد

مجتبی جواهريان

به نام خدا با عرض سلام خدمت شما دوست گرامی امیدوارم حالتون خوب باشه جالب نوشتید منتظر حضور شما در وبلاگ محبت هستیم موفق و پیروز باشید التماس دعا یا علی

الهام

سلام آقای همراهی بحثها تازه دارن جالب تر ميشن . شما که نمی خواين نصفه نيمه رهاش کنين؟ چرا ديگه آپ نمی کنين؟ به هر حال ما منتظريم. حق به همراهتون

(آفتاب خاموش)

سلام دوست عزيز خيلی ممنون از اين که مطالب وبلاگ رو ميخونيد از نظراتتون استفاده ميکنم وبلاگ شما هم خيلی جالبه انشالله تا فردا مطلب جديد رو مينويسم خوشحال ميشم سر بزنيد بازم موفق باشيد التماس دعا...

هرمز مميزي

سلام / من حل صلح آميز مساله را در فرمول اتم در اتحاديه يافته ام

مرزعشق

سلام...اومدم بگم به يادتونيم...ياحق

سعيد

سالها میگزرند وما انچه باید ببینیم نمی بینیم وسخنهایمان را بابیهودگی رسمی میدانیم سلام من آپم سر بزن خوشحال ميشم تا بعد

ايدا

آدم وقتي عاشق شد ... حتي يه لحظه هم عشقش رو نميذاره و بره ... ! اگه اين كارو كرد ... اون عشق نيست ...آدم وقتي عاشق شد ... چشمش خود به خود روي همه بسته ميشه ... ! اگه نشد ... اون عشق نيست ...آدم وقتي عاشق شد ... فقط صلاح و خوبيه عشقش رو ميخواد ... !اگه غير از اين بود ... اون عشق نيست ...آدم وقتي عاشق شد ... يه لحظه نميتونه غم عشقش رو ببينه و آروم بگيره ... ! اگه غير از اين شد ... اون عشق نيست

رضا

با سلام و درود فراوان بر شما دوست عزيز و گرامي و درود بر قلم پرتوان تان ضمن آرزوي تندرستي و سعادتمندي شما در تمامي مراحل زندگي ، باستحضار ميرساند کلبه درويشي حقير با مطلبي آموزنده با عنوان ....فاصله ميان دو زندگي ؟؟.....بروز شده است خوشحال خواهم شد تشريف بياوريد پس منتظر حضور گرم و قدوم سبز و نظرات ارزنده شما هستم مثل هميشه ...يک قلب پاک از تمام معابد جهان زيباتر است ....در پناه حق باشيد ........................... نا اميدي ره مده در دل مترس از مشکلات ....تا که آسان بر کف آري دامن مطلوب را ......ارزش هر کس بقدر همت و کردار اوست ....قيمتي گردد کبوتر چون برد مکتوب را ............................يا حق .............................