teyye in marhale bi HAMRAHIye khezr makon

 

مفهموم بت پرستی و بت سازی ما انسانها و اعتقاد به منجی در میان بشر و بخصوص شیعیان

 

par Mahdi Jahandar, jeudi 30 juin 2011, 11:07
 

حرف درستی می زنی خوب س...

منم این اولین بار بود که می شنیدم که به حضرت مهدی ع بهترین پدر دنیا گفته بشه.:-). ولی خوب در عین حال شما اگه از خیلی از فرزندان مخصوصا دخترخانم ها بپرسی می گند بهترین پدر دنیا پدر خودشونه:-).

راستم می گند. چون دارند صادقانه احساسشون رو بیان می کنند. والا رابطه پدری و فرزندی هر پدر و فرزند متفاوتی با هم فرق داره و مخصوص به خودشونه:-). پس من فکر می کنم که چه اشکالی داره حالا کسایی هم که به حضرت مهدی ع علاقه دارند او رو بهترین پدر خودشون بدونند:-). در اینصورت می رسیم به موضع دوم خودت، که فکر کردی خوب پس اینم نظریه قابله احترام برای صاحبش.     

 در مورد بت ساختن از ادمها هم باهات موافقم. یه معزلی برای بشره. چه اونایی که از یه خواننده بت می سازند، چه اونایی که از یک مقام مذهبی بت می سازند و چه اونایی که حتی از امام و پیامبر ص بت می سازند. چون خود پیامبرص بارها گفت که من بشری هستم مثل شما و حتی کشیدن تصویر یا مجسمه از خودش رو به همین دلیل ممنوع کرد که بعدها ازش بت ساخته نشه. حرفش رو که قبل از هرچیز صلح و عدالت بود مردم گوش بدن و تحلیل کنند که اگر این هزاران حدیث رو خواستند به نامش جعل کنند که بسیاریش از عقل یک ادم ساده بی سواد هم به دوره موفق نشند. ولی خوب دیدیم که بشر چقدر ساده توسط خداوندان زر و زور و تزویر فریب می خوره.

اما در مورد مفهوم منجی در جاهای متفاوت در مورد علل پیدایشش در میان اقوام متفاوت جهان مطالعه کردم. اغلب علت اصلیش اینه که مردمی که تحت ظلم و ستم هستند نیاز دارند که امیدشون رو حفظ کنند که بتونند رنجهارو تحمل کنند و خودشون رو برای مقابله با ظلم اماده کنند. ازهمان سالها پیش وقتی اقوام یهود تحت ستم بابلیان بودند، نخبگانشان برای امید دادن به اونها و جلوگیری از دلسرد شدنشون از مفهوم منجی سخن گفتند. بعد این مفهوم منجی در میان مسیحیانی که توسط امپراطوری روم قتل عام می شدند به فریادشان رسید تازمانی که امپراطوری روم از ناچاری اعلام مسیحیت کرد...شیعیان هم قرنها از همان اولین صده حکومتهای نژاد پرستی عربی به نام دین مورد شکنجه و ازار و قتل عام بودند. و هم اکنون هم چون در بسیاری از کشورها اقلیت هستند مورد ازارو تبعیضند. به همین دلیل این مفهوم در میان شیعیان قوت گرفته است. 

منهم از کودکی بیاد دارم که با بچه های کوچه امان ازهمان روزهای اول شعبان پولهای جیبمان را روی هم می گذاشتیم تا کاغذ رنگی و چراغانی محل را انجام دهیم، شربت درست کنیم و در رقابت با کوچه های دیگر بهترین و زیباترین کوچه را داشته باشیم. خوب حرف من اینست حالا که لااقل اغلب مردم ایران این دو سه مناسبت شاد را شاد برگذار می کنند. این شادی را از انها نگیریم

مهدی جهاندار

پيام هاي ديگران ()        PermaLink;        ۱۳٩٠/٤/۱٢ - Mahdi HAMRAHI