teyye in marhale bi HAMRAHIye khezr makon

 

پاریس

 

                                               پاریس

سلام،

 ایندفعه می خوام یه کم از پاریس براتون بگم. پاریس،مقام اول شهرهای توریستی جهان یه شهر زیبا با مشخصات یک متروپل تاریخی است. در داخل یک گودی در میان چند تپه واقع شده است و تقریبآ جمعیتی برابر با تهران دارد. و طبعآ مشکل مسکن، آلودگی هوا و ترافیک. البته در اینجا بسیار بیشتر باران می بارد و در نتیجه هوا به آلودگی تهران نیست. مردم پاریس از تمامی ملل دنیا تشکیل شده است. به جز مناطق ۷ و ۸ ..که منطقه ثروتمند نشین شهر است. و در واقع برخی از ایرانیان مهاجر( خانواده های پهلوی و قاجارو نظامیان و سیاسیون نظام سابق... نیز در آن زندگی می کنند.) بیشتر ایرانیان در منطقه ۱۵ شهر ساکنند. در بقیه مناطق، زندگی مردم از طبقه متوسط شهر تهران سطحی ساده تر دارد.

حتمآ تعجب می کنید ولی واقعیت دارد. در خانه ها، نورهای کمتری روشن است. غذاها ساده تر است. لباسها هم همین طور. آپارتمانها کوچک هستند. (مثلا محل زندگی من، ۳۸ متر است.) از ظروف کمتری استفاده می شود. مردم مخصوصآ شبها تنها سالاد یا سوپ می خورند. این نحوه زندگی که البته بیشتر مخصوص جوانان(دانشجو و غیر دانشجو حدود۲۰ -۳۰سال است) کاملآ برای مردم عادت شده است. این گروه سنی که در این جا جوان محسوب می شوند بدون عیب و آر در رستوران یا هتل یا.. کار می کنند. البته اگر همان را هم موفق شوند پیدا کنند. 

اما از طرف دیگر با توجه به اینکه میزان بی کاری به طور عمومی ۱۲٪ و در اطراف شهر پاریس و در شهرستانها ۵۰٪ است، مشکلات اخیر در مناطق فقیر نشین اطرف شهر و بیشتر در میان فرزندان آفریقاییان مهاجر (مستعمره های سابق) پیش آمده است که با وضعیتی بسیار مشکلتر و گاهی با کمتر از این حداقل زندگی می کنند.  

به طور کلی فرانسویان در گروههای سنی متفاوت ترجیح می دهند به جای خرید ظروف یا لباس یا فرش و یا لوازم آرایش و زینتی، مسافرت کنند و معمولآ در کشورهای متفاوت موزه های آن کشورها توسط فرانسویان پر می شود.

چند دوستی که تا کنون به ایران آمده اند زندگی ایرانیان را بسیار لوکس می دانند. و معتقدند ایرانیان درامد خود را بیشتر صرف لباس، لوازم آرایش، فرش، و ظروف می کنند و در نتیجه از سفر و کشف دیگر شهرها و کشورها و مردم آنها باز می مانند..


 

کلیسای قلب مقدس در شمال شرقی پاریس و بر روی یک تپه واقع است. محلی بسیار توریستیست و در تمام سال از تمام دنیا برای بازدید از آن به اینجا می آیند.

رستورانهای زیبایی در اطراف آن است. مردم فرانسه همچنین به شامهای طولانی که به نان و پنیر و شراب ختم می شود مشهور هستند. شاید تعجب کنید ولی حدود ۳۰۰ نوع پنیر در این کشور وجود دارد، یکی از جملات  نسبتآمشهور ژنرال دوگل آزاد کننده فرانسه از یوغ آلمان نازی که توسط یکی از دوستانم مرتب تکرار می شود اینست : چطور می توان کشوری را اداره کرد که فقط ۳۰۰ نوع پنیر دارد. (منظور به اینکه تمایل به کار کردن ندارند)

البته از نقاط نه چندان مشترک فرانسویان و ایرانیان اینست که این هر دو ملت هم خیلی اهل کار نیستند و هم خیلی غر می زنند :-) !!!

در پایین همان تپه کلیسا محلهای رقصهای عریان و سکس شاپها پراکنده هستند !!! لازم به ذکر است که زوار احتمالی باید از مقابل این مغازه ها گذشته و برای عبادت در کلیسا حضور یابند !!

در فرانسه هنر زندگی کردن( لار دو وی)، آنطور که خودشان تعریف میکنند، اوقات خوشی را گذراندن، از جزییات اصلی زندگی محسوب می شود.

شما می توانید از دولت، از پاپ و کلیسا، از بوش و آمریکا و بسیاری موضوعات دیگر به خوبی و راحتی انتقاد کنید. اما البته اگر می خواهید در این جامعه پذیرفته شوید حق انتقاد از یک شراب خوب را ندارید !!!

این عکس نماییست از داخل موزه لوور،‌که بنایی است شیشه ایی و مدرن

که توسط یک مهندس چینی که در مناقصه آن برنده شده بود ساخته شده است. بنایی هرمی شکل و زیبا که اگر چه در ابتدای ساخت، با آن به عنوان یک معماری مدرن در میانه معماریهای کلاسیک بسیار مخالفت شده بود. امروز تضاد(کانترست) بخوبی پذیرفته شده و نظر مسافران را از سراسر دنیا به خود جلب می کند.


یکی از زیباترین زاویه های دید برج ایفل از پل بیر حکیم( بیر کلمه ترکی و حکیم کلمه ایی عربیست) می باشد. که بخصوص شبانگاهان درخششی خیره کننده دارد.

ببخشید که این پست رو کمی تغییر دادم، علتش قرار دادن عکسهایی قابل ارائه تر بود.نظر یادتان نرود.

پيام هاي ديگران ()        PermaLink;        ۱۳۸٤/۸/٢٥ - Mahdi HAMRAHI