teyye in marhale bi HAMRAHIye khezr makon

 

سوالی مهم،

سلام به دوستان قدیمی همراهی،

می خواستم بعد از چند وقت که برگشتم به دنیای مجازی اول یه سری به دوستان بزنم. بعد دیدم خوب چه بهتر که مطلب جدیدی را حسن اغازی باشد بر این مقال.

این چند وقتی که غیبت داشتم، بر حسب اتفاق با هم وطنان از وطن دورافتاده زیادی دیدار و گفتگو داشتم.  مهندس عمران، مهندس ساختمان، نرس، مهندس فنی هواپیمایی، فوق لیسانس هتل داری، فوق لیسانس اوربانیزم یا مهندسی شهری،... همگی دارای تحصیلات عالی که هم اکنون مشغول کار در هتل با 42 سال سن یا کار در رستوران با 45 سال سن و یا خوشبخت ترینشان مغازه خواربار فروشی دارد...!!!

اغلب خسته هستند از غربت و اغلب دلتنگ و نگران سرزمین مادریشان. اما حالا سوال اینست که در لنگه دنیا چه می کنند و چرا مانده اند?!

سوالیست بس مهم، که صرفنظر از شرایط خودم که هنوز ثبات ایشان را نیز نیافته ام،  بسی مرا  اندیشناک کرد.  از جمله دلایل مطرح شده، از مشکلات سیاسی که بگذریم، ازادی فردی در غرب، سطح عمومی تحصیلات در اینجا برای فرزندانشان، یا عدم وجود شغلی به همراه درامد مکفی در کشورشان را عنوان کردند. یعنی ظاهرا به نظر می رسد حتی انهایی که هم اکنون دارای پاسپورت یکی از کشورهای غربی هستند و کاری برای انجام یافته اند با وجود سختی و عدم تناسب این کارها با تحصیلات عالیه اشان عملا درامد این کارها را بیشتر و شرایط زندگیشان را مناسبتر از شرایط زندگی در وطنشان می یابند. ضمن اینکه بعضی از ایشان نیز خاطراتی از انقلاب یا دفاع مقدس را برایم تعریف کردند که نشانی بود از دلاوری و از خودگذشتگیشان در برهه ای از زمان که ثابت می کرد غیر از خودخواهی ساختاری که در فردگرایی فرهنگ شده در غرب متبلور است و البته باعث رقابتها و تلاشها نیز می شود باید دلایل دیگری هم در کار باشد. 

واما سوال اصلی که حس فداکاریها را از این ملت بازستاند. و منفعت طلبی یا دلسردی را جایگزین ان کرد. و ان سوال اینست که دوست دارم انرا از خود، از دوستانم در فضای مجازی و از مسولین کشورم بپرسم : 

مگر کشور ما از جمله ثروتمندترین کشورهای دنیا محسوب نمی شود?! پس اینهمه ثروت نفت و گاز و مس و اورانیوم و ... کجا می رود که فرزندان تحصیل کرده این مرزوبوم زندگی در غربت و کارهای ذکر شده را بهتر از زندگی در وطنشان میابند?! 

اگر دلیل اصلی این عدم تناسب تفاوت پولیست، ریشه ان کجاست?  و اگر دلیل ان بی عدالتی در توزیع ثروتهای ملیست چه کس یا چه کسانی مسوول واقعی این بی عدالتی هستند? 

 

پيام هاي ديگران ()        PermaLink;        ۱۳۸۸/٤/۳٠ - Mahdi HAMRAHI