teyye in marhale bi HAMRAHIye khezr makon

 

انتخابات امريکا، انتخابات ايران، انتخابات دیگران....

باز هم سلام به همراهان عزیز،

راستش یکی از دوستان که دانشجوی سابق روابط بین الملل است، تحقیقی داشت در مورد بازتاب انتخابات امریکا در خاور میانه.در اینمورد برای خواندن رسانه های فارسی و عربی به کمک احتیاج داشت، و چون برای من نیز جالب بود که بدانم ایا بازتاب چندانی از این انتخابات در منطقه خاور میانه وجود دارد، با کمال میل پذیرفتم. لازم به ذکر است که رسانه های کشورهایی که انها را غربی( اکسیدان) می نامیم، تقریبا همگی صفحاتی از تحلیل را به این موضوع اختصاص داده اند.

 پس از سه ساعت جستجو در سایتهای  رسانه های منطقه به زبانهای عربی و فارسی و همچنین انگلیسی و فرانسه نهایتا متوجه شدیم که به جز در رسانه های کشور اسراییل (به زبانهای انگلیسی و فرانسه) در واقع در میان حدود ۴۰ سایت که بررسی کردیم، به جز دو مورد یعنی دو وبلاگ متعلق به ایرانیان مقیم امریکا،  هیچ تحلیلی در این زمینه وجود ندارد. و این ما را به این نتیجه رساند که در واقع برای افکار عمومی منطقه چندان تفاوتی نمی کند در انتخابات امریکا چه می گذرد.

البته من این نتیجه را پیش بینی می کردم و در اینمورد قبلا با این دوست صحبت کرده بودم. به نظرم نوعی از بی اعتمادی عمیق نسبت به انتخابات در امریکا و دیگر کشورهای منطقه وجود دارد. چراکه اگر شعارهای انتخاباتی برخی از این کاندیداها تنها شعار نباشد شاید که رویکرد جنگ طلبانه امریکا در منطقه اندکی تغییر کند.

در حقیقت به نظر من در دنیای امروز در واقع و در وحله اول این مافیاهای بین المللی قاچاق اسلحه و مواد مخدر و سپس  غولهای اقتصادی بین المللی یعنی سازمانها و شرکتهای چند ملیتی هستند که تصمیم واقعی را مثلا در مورد شروع یا پایان یک جنگ می گیرند. و در شرایطی که درامد سالانه حتی یکی از انها از بودجه سالانه دولتی کشوری پیشرفته مثل فرانسه فراتر می رود در واقع بسیاری از سیاستمدارانی که با کمک این عده اندک بسیار بسیار پولدار ( یعنی همانهایی که در راس این غولهای اقتصادی هستند) در راس یک دولت قرار می گیرند، به هیچ وجه توانایی و جرات مقابله با این هیولاهای قرن ۲۱ را ندارند. نمی دانم شاید هم تنها با یک جنگ سوم جهانی، انطور که برخی از فلاسفه پیش بینی می کنند، دنیا برای مدتی از شر این هیولاها و سیستمهای نظامی و امنیتیشان رها خواهد شد که صد البته مثل همیشه به قیمت جان میلیونها انسان غیر نظامی در میان مردم عادی، سقوط این فراعنه قرن امکان پذیر خواهد شد.

اما اگر سقوط یک هرم ظلم به قیمت خون هزاران ضعیف و فقیر عالم تمام می شود، و از ابتدای تاریخ تا کنون از فراعنه مصر تا امپراطوریهای به ظاهر اسلامی و  دیکتاتورهای قرن اخیر این قصه تکرار شده است. و هر بار با پیشرفت سلاحها و خونخوارتر شدن مستبدان جهان، قربانیان بیشتری در این راه جان باخته اند.سوال اینست که ایا بهتر این نیست که بردگان این عصر سر تعظیم را در مقابل جاهلیت مدرن فرود اورند. و پلیدی حکمایشان را به حساب بدی بنیادی انسان گذارند. شاید که لا اقل یکبار برای همیشه این قصه پایان یابد. و مجازات ستمگران و خداوندان زر و زور و تزویر، بدبختی عمیق و درونی این خود گم کردگان و زنجیرهای عقده های خود کم بینی و خود بزرگ بینی و یا ترس از سایه شان باشد.... !؟

پيام هاي ديگران ()        PermaLink;        ۱۳۸٦/۱۱/۸ - Mahdi HAMRAHI