teyye in marhale bi HAMRAHIye khezr makon

 

هویت، بازیچه یا بازیگر، قصه از هم پاشیدن یک امپراطور

در مجموع بخشی از اونچه که من از سیاست معاصر ترکیه فهمیدم بر اساس اسناد و مدارک اینجا عرض می کنم:

اخوان المسلمین مصر توسط انگلستان حمایت شد تا بتواند مصر را به عنوان اینکه ترکها نمی توانند خلیفه مسلمین باشند از امپراطوری عثمانی جداکنند.

پس هویت اسلامی می تواند بازیچه اهداف استعماری شود.

احزاب بعث عراق و سوریه که داعیه تولد امت عربی رو داشتند حمایت شدند تا این سرزمینها رو تحت عنوان اینکه عرب هستند و معنی ندارد که تحت سلطه ترک عثمانی باشند، از امپراطوری جدا کنند.

پس هویت قومی و نژادی هم بخوبی مورد سواستفاده استعمار پیر قرار گرفت.

به هاشمی ها در اردن قول حکومت بر تمامی سرزمینهای اسلامی متحد را دادند تحت این عنوان که انها هاشمی هستند و از خانواده پیامبر و انها هستند که خلیفه واقعی مسلمین هستند. و با این فریب حمایت اشراف این خانواده را برای جدا شدن از امپراطوری عثمانی کسب کردند.

پس تیر و تبار خانوادگی و سادات هم بازیچه شد.

محمد ابن عبد الوهاب سعودی هم در عربستان تحت عنوان بازگشت به متن قران و مبارزه با انحرافات عثمانی از قران حمایت شد. و عربستان نیز از امپراطوری عثمانی جدا شد.

پس حتی بنیاد گرایی دینی و تاریک بینی هم بازیچه استعمار شد.

در مرکز امپراطوری عثمانی یعنی همین ترکیه خودمان ملی گرایی ترکی را به سردستگی یک قهرمان نظامی که بخشی از جزیره شیپر را از یونان (ازاد)کرده بود، حمایت کردند تا مشروعیت حاکمیت ترکیه بر سرزمینهای اسلامی به عنوان یک حکومت اسلامی زیر سوال برود...

پس ملی گرایی و هویت ملی هم بخوبی می تواند بازیچه اهداف استعماری شود.

این قصه اختلاف بینداز و حکومت کن و از هم شکافتن یک امپراطوری بود. هرچند که این امپراطوری دشمن ایران ما محسوب می شد. اما این برهه های تاریخی به ما تلنگر می زنند که در موضع گیریهامان هوشیار تر باشیم.

اما ترکیه اتاتورک همان ایران رضا خان است. دیکتاتوری نظامی بر دموکراسی سایه افکنده است. خفقان نژاد پرستی ترکی تا حدی حاکم است که حتی وجود کردهای ترکیه را انکار می کنند و ایشان را ترکهای کوه می نامند. حتی از انتخاب اسم کردی برای بچه هایشان یا برگزاری مراسم نوروز ممنوع و محرومند.

هرزچند گاهی هم یک قتل عام از روستاییان کرد انجام می شود انهم در سکوت کامل خبری بین المللی. حتی سربازان و هواپیماهای ترکیه می روند و کردها را در عراق قتل عام می کنند. برخلاف تمامی حقوق بین الملل و اصول حقوق بشر. انهم در سکوت کامل خبری بی هیچ مشکلی برگزار می شود.

<span>حالا به نظر شما هویت بازیچه است یا بازیگر یا هردو و چرا؟ ایا زمان ان نرسیده است که در مورد ابعاد متفاوت هویتمان هوشیار باشیم و در کنش و واکنش با جهان اطراف اگاهانه تر رفتار کنیم؟! </span>

نویسنده: مهدی جهاندار

پيام هاي ديگران ()        PermaLink;        ۱۳٩٠/۳/٢٧ - Mahdi HAMRAHI

 

بحرین در دو دریای خون شناور شده است، کجایند مدعیان ازادی و انسانیت، مدعیان حقوق بشر !

par Mahdi Jahandar, jeudi 24 mars 2011, 10:45
عزیز بحرینیم، تو که به زبان اجداد پارسیت سخن می گویی، به کیش همسایگان ایرانیت مفتخری، تو که تاریخت همان تاریخ کوروش کبیر، همان تاریخ اولین حقوق بشر جهان است، مدعیان امروز حقوق بشر در سکوتی حیرت انگیز وجودت را انگار نادیده گرفته اند.

ملجمیان زمان فرقت را شکافته اند؟ باشد عزیز فرق مولایت را نیز به جرم حق طلبی و عدالت خواهی شکافته بودند. یادت هست؟

پهلویت را شکسته اند؟ شاخه های گل یاس را نیز در سایه دستهای بسته علی و در سکوتی مرگبار و باور نکردنی شکسته بودند!

لشکریان وارثان هند جگر خوار، از شرق و غرب پیکر کوچکت را در احاطه گرفته اند. گرگان به هم ساخته اند و ضیافت اشامیدن خون تو را به بزم نشسته اند. اما یادت هست، مولایت حسین را نیز چونان به چنگال خون الودشان پاره پاره کردند.

پاره تنم، دور افتاده از وطنم، به دماوند کوه جوانمرد دلاوران پارس که سکونمان از رضایت نیست عزیز. که وارثان پلید قاتلان دختر هجده ساله پیامبر خدا ص، انروز نیز دلاور خیبر را میان فاسد و افسد بیچاره نگاه داشتند.

این چه دردیست که بوی سوختن یاس را و ناله پاره تن رسول الله ص را بشنوی و استخوان در گلو و خار در چشم مجبور و مامور به صبر شوی!

در مسلخ عشق جز نکو را نکشند

روبه صفتان گرگ خو را نکشند

گر عاشق صادقی زمردن مهراس

مردار بود هرانکه اورا نکشند

باشد که نظر به وجه الله، عمیقترین و ابدی ترین پاداش باشد برای انانکه تن به صلیب ازادی خواهی سپردند!

مهدی جهاندار

پيام هاي ديگران ()        PermaLink;        ۱۳٩٠/۳/٢٠ - Mahdi HAMRAHI